PRODUKTER

  • Meda Treo Original 20 brustabletter

    • Vattenlöslig
    • Verkar snabbt

    Brustablett innehållande 500 mg acetylsalicylsyra och 50 mg koffein. Används vid huvudvärk, inklusive migränhuvudvärk, tandvärk, muskel- och ledvärk, menstruationssmärtor samt vid feber vid förkylningssjukdomar. Treo har smärtstillande, febernedsättande och inflammationshämmande effekt. Acetylsalicylsyran i Treo lindrar smärta genom att motverka bildningen av speciella ämnen (prostaglandiner). Den febernedsättande effekten beror på att acetylsalicylsyra ökar kroppens värmeavgivning. Koffeinet förstärker den smärtstillande effekten av acetylsalicylsyran. Koffeinet har även en smärtstillande effekt genom sin sammandragande verkan på utvidgade blodkärl i hjärnan t. ex. vid migrän. Koffein har även en uppiggande verkan. Treo börjar verka inom 30 minuter och effekten är som störst efter 1-2 timmar. Treo är avsett för tillfälliga besvär. Förvaring: I originalförpackning. Fuktkänsligt. Förvara detta läkemedel utom syn- och räckhåll för barn.

    52.50 kr :-

    Innehållsförteckning

    Aktiva substanser: acetylsalicylsyra 500 mg, koffein 50 mg. Övriga innehållsämnen: natriumkarbonat, citronsyra, natriumvätekarbonat, povidon, simetikon, natriumdivätecitrat, natriumcitrat, mannitol, dokusatnatrium.

    Inte i lager

    Mer info

  • Ibumetin 400mg 30t

    Antiinflammatoriskt medel med smärtstillande och febernedsättande verkan. Ibumetin verkar smärtstillande, febernedsättande och inflammationsdämpande. Ibumetin verkar snabbt. Effekt fås i regel inom 30 minuter och maximal effekt nås inom 1-2 timmar. Menstruationssmärtor samt lätta till måttliga smärttillstånd, t ex huvudvärk, tandvärk, ryggbesvär, muskel- och ledvärk. Feber vid förkylningssjukdomar. Förvaring: Utom syn- och räckhåll för barn. Används före utgångsdatum som anges på etiketten eller kartongen. Läs alltid igenom bipacksedeln innan du börjar använda läkemedlet.

    50.00 kr :-

    Aktiv substans: ibuprofen 400 mg. Övriga innehållsämnen: laktosmonohydrat 20 mg respektive 40 mg, mikrokristallin cellulosa, potatisstärkelse, talk, hypromellos, magnesiumstearat, kolloidal kiseldioxid, kroskarmellosnatrium, propylenglykol.

    Inte i lager

    Mer info

  • Otrivin Nässpray Barn 0,5mg/ml Utan Konserveringsmedel 10ml

    • Lindrar nästäppa
    • Verkar inom några minuter

    Otrivin nässpray för barn 0,5 mg/ml är en avsvällande nässpray som används vid förkylningsnästäppa. Sprayen lindrar nästäppa snabbt, inom några minuter, genom att öppna näspassagen. Effekten varar länge så att ditt barn klarar sig hela dagen utan problem med nästäppa. Otrivin nässpray för barn lindrar nästäppa vid förkylning och varar i upp till 10 timmar. Läs alltid igenom bipacksedeln innan du börjar använda läkemedlet.

    48.75 kr :-

    Aktiva substans: xylometazolinhydroklorid 0,5 mg/ml resp. 1,0 mg/ml. Övriga innehållsämnen: dinatriumedetat, natriumdivätefosfatdihydrat, dinatriumfosfatdodekahydrat, natriumklorid och renat vatten. Innehållet är fritt från konserveringsmedel.

    Inte i lager

    Mer info

  • Alvedon Mixtur 24mg/ml 100ml

    • För de små
    • Smak av skogsbär

    Alvedon mixtur, receptfri paracetamol, smakar skogsbär och passar barn från tre månaders ålder. Man ska alltid dosera efter kroppsvikt. Följ alltid doseringsanvisningarna i bipacksedeln.

    48.75 kr :-

    1 ml oral lösning innehåller: Aktiv substans: paracetamol 24 mg. Övriga innehållsämnen: Glycerol, makrogol, konserveringsmedlen metylparahydroxibensoat (E 218) och propylparahydroxibensoat (E 216), sötningsmedel (sackarinnatrium, natriumcyklamat), fruktaromer (skogsbär), renat vatten.

    Inte i lager

    Mer info

  • Otrivin Nässpray 1mg/ml Utan Konserveringsmedel 10ml

    • Lindrar nästäppa
    • Utan konserveringsmedel

    Otrivin nässpray lindrar nästäppa vid förkylning. Sprayen verkar inom några minuter, genom att öppna näspassagen. Effekten varar upp till 10 timmar och gör att du klarar dig hela dagen utan problem med nästäppa. Läs alltid igenom bipacksedeln innan du börjar använda läkemedlet.

    43.75 kr :-

    Aktiv substans: xylometazolinhydroklorid 0,5 mg/ml resp. 1,0 mg/ml. Övriga innehållsämnen är dinatriumedetat, natriumdivätefosfatdihydrat, dinatriumfosfatdodekahydrat, natriumklorid och renat vatten. Innehållet är fritt från konserveringsmedel.

    Inte i lager

    Mer info

  • Otrivin Nässpray 1mg/ml 10ml

    • Lindrar nästäppa
    • Verkar inom några minuter

    Otrivin nässpray lindrar nästäppa vid förkylning. Sprayen verkar snabbt, inom några minuter, genom att öppna näspassagen. Effekten varar upp till 10 timmar och gör att du klarar dig hela dagen utan problem med nästäppa. Läs alltid igenom bipacksedeln innan du börjar använda läkemedlet.

    31.25 kr :-

    Aktiva substansen: xylometazolinhydroklorid, 1.0 mg/ml. Övriga innehållsämnen: benzalkoniumklorid, dinatriumedetat, natriumdivätefosfatdihydrat, dinatriumfosfatdodekahydrat, natriumklorid och renat vatten.

    Inte i lager

    Mer info