PRODUKTER

  • Voltaren Gel 23,2mg/g 50g

    • Med diklofenak
    • Verkar antiinflammatoriskt

    Voltaren® 23,2 mg/g Gel används för att behandla smärta i samband med muskel- och ledskador t ex stukningar och sträckningar, eller ledvärk. Den gelen smörjs på huden och har en antiinflammatorisk och smärtstillande verkan. Effekt - Voltaren® 23,2 mg/g Gel innehåller den verksamma substansen diklofenak.Voltaren® 23,2mg/g Gel med dubbel styrka ger dig smärtlindring i upp till 12 timmar. Diklofenak ger en antiinflammatorisk och smärtlindrande effekt. Läs alltid igenom bipacksedeln innan du börjar använda läkemedlet.

    120.00 kr :-

    Aktiv substans: diklofenakdietylamin. 1 gram gel innehåller 23,2 mg (2,32%) diklofenakdietylamin, vilket motsvarar 20 mg diklofenaknatrium. Övriga innehållsämnen: butylhydroxitoluen, karbomer, kokoylkaprylokaprat, dietylamin, isopropylalkohol, flytande paraffin, makrogolcetostearyleter, oleylalkohol, propylenglykol, eukalyptusparfym och renat vatten.

    Inte i lager

    Mer info

  • Anti 5% Kräm Pump 2g

    • Är dryg, räcker till flera omgångar
    • Liten och smidig att ha med
    • Sveriges mest använda mot munsår

    Anti kräm (aciklovir) används för behandling av blåsor och sår på eller runt läpparna eller i ansiktet orsakade av herpes simplex virus. Virusinfektionen kan bryta ut när kroppens immunförsvar är försämrat, t ex vid förkylning eller annan infektion. Stark sol, stress eller menstruation kan också framkalla symtomen. Anti hämmar virusets förmåga att föröka sig vilket gör att infektionen avstannar och går tillbaka. Behandlingen skall påbörjas så snart tecken uppstått på att infektionen är på väg att bryta ut, helst inom 4 timmar.

    120.00 kr :-

    Aktivt innehållsämne: aciclovir. Ett gram kräm innehåller 50 mg aciclovir. Övriga innehållsämnen är stearoylmakrogolglycerider, dimetikon, cetylalkohol, lättflytande paraffin, vitt vaselin, propylenglykol och renat vatten.

    Inte i lager

    Mer info

  • Nasonex Nässpray 60 Doser

    Nasonex är en receptfri, anti-inflammatorisk nässpray som verkar lokalt i näsan och kan lindra allergiska besvär. Nasonex nässpray innehåller mometasonfuroat, som tillhör en grupp av läkemedel som kallas kortikosteroider (kortison). När mometasonfuroat sprayas i näsan, kan det hjälpa till att lindra inflammation (svullnad och irritation i näsan), nysningar, klåda, nästäppa eller rinnsnuva.

    113.75 kr :-

    Den aktiva substansen är mometasonfuroat. Varje sprayning innehåller 50 mikrogram mometasonfuroat, som monohydrat. Övriga innehållsämnen är dispersibel cellulosa, glycerol, natriumcitrat, citronsyramonohydrat, polysorbat 80, bensalkoniumklorid, renat vatten.

    Inte i lager

    Mer info

  • Anti 5% Kräm Tub 2g

    • Är dryg, räcker till flera omgångar
    • Liten och smidig att ha med
    • Sveriges mest använda mot munsår

    Anti kräm (aciklovir) används för behandling av blåsor och sår på eller runt läpparna eller i ansiktet orsakade av herpes simplex virus. Virusinfektionen kan bryta ut när kroppens immunförsvar är försämrat, t ex vid förkylning eller annan infektion. Stark sol, stress eller menstruation kan också framkalla symtomen. Anti hämmar virusets förmåga att föröka sig vilket gör att infektionen avstannar och går tillbaka. Behandlingen skall påbörjas så snart tecken uppstått på att infektionen är på väg att bryta ut, helst inom 4 timmar.

    111.25 kr :-

    Aktivt innehållsämne: aciclovir. Ett gram kräm innehåller 50 mg aciclovir. Övriga innehållsämnen är stearoylmakrogolglycerider, dimetikon, cetylalkohol, lättflytande paraffin, vitt vaselin, propylenglykol och renat vatten.

    Inte i lager

    Mer info

  • Rennie 96t

    Rennie är en tablett som ger lindring vid halsbränna och sura uppstötningar, samt syrarelaterad smärta i maggropen. Rennie binder överskott av saltsyra i magen och den syrabindande effekten kommer inom några minuter. Du måste tala med läkare om du inte mår bättre eller om du mår sämre efter 7 dagar.

    110.00 kr :-

    De aktiva substanserna är: Kalciumkarbonat 680 mg motsvarande 272,4 mg kalcium. Magnesiumkarbonat 80 mg motsvarande 20,5 mg magnesium. Övriga innehållsämnen är: Sackaros 475 mg, smakämnen (citron och pepparmint), magnesiumstearat, flytande paraffin, talk, pregelatiniserad majsstärkelse, potatisstärkelse.

    Inte i lager

    Mer info

  • CleerPlus® Tub 4 ml

    Medicinteknisk produkt klass IIA (CE-märkt)

    Indikation: Munsår, småsår och blåsor

    Sårgel för att behandla munsår, småsår och blåsor. 3 välkända substanser som bildar ett skyddande membran/virussköld där den appliceras och påskyndar läkningsprocessen.

    För munsår: Appliceras CleerPlus tidigt, redan när det sticker och kliar, finns det en god möjlighet att helt stoppa ett utbrott. Har blåsor och ev. sår utvecklats förkortar CleerPlus läkningstiden med ca. 50%.

    För småsår och blåsor: Den skyddande filmen minskar irritation genom att minimera den fysiska kontakten med såret/blåsan och hjälper sårläkningen genom att skapa en gynnsam fuktbalans samt genom att hålla bakterier och smuts borta.

    Indikation: Insektsbett

    Gel för att behandla insektsbett t.ex. getingstick, myggbett och fästingar. 3 välkända substanser som bildar en skyddande biokompatibel polymerfilm över behandlingsområdet, vilket skapar en mekanisk barriär som minskar irritation, svullnad och obehag.

    Myggbett: Hjälper till att ta bort klåda och irritation

    Getingstick: Hjälper till att minska sveda och svullnad

    Fästingar: Gelbubblan appliceras över fästingen som då släpper sitt bett efter en kort stund

    100.00 kr :-

    Etanol Denat, Hydroxipropylcellulosa, Mintolja

    Inte i lager

    Mer info

  • Clarityn 10mg 14t

    • Antihistamin
    • Receptfritt läkemedel

    Clarityn - Vid tillfällig allergiska besvär. Clarityn (loratadin) är ett receptfritt läkemedel som lindrar tillfälliga allergiska besvär som nysningar, rinnande eller kliande näsa samt sveda eller klåda i ögonen. Clarityn innehåller ett antihistamin som dämpar effekterna av histamin, som bildas i kroppen vid allergi mot till exempel pollen, gräs, pälsdjur, kvalster och damm. En tablett räcker för att lindra symtomen under ett helt dygn.

    90.00 kr :-

                Aktiv substans: loratadin. Övriga innehållsämnen: laktosmonohydrat, majsstärkelse och magnesiumstearat.                                                       

    Inte i lager

    Mer info

  • Drogtest all in one

    10 drogtester i ett!

    89.00 kr :-

    Säker provtagning, test sker genom att doppa testet (stickorna) i urinen och redan efter ca 3min finns ett 99% resultat.

    Multidrogtest som ger snabbt besked om den testade har använt narkotika eller ej.
    Resultat inom några minuter. Snabbtestet är av engångstyp och kastas när mätningen är klar.

    Fusktest: Testar också urinens kreatinin och pH värde samt Oxidanter, som visar om man har fuskat med urinprovet.

    10 olika droger testas vid samma tillfälle, vilket ger en snabb och säker provtagning.

    Inte i lager

    Mer info

  • Voltaren Gel 11,6mg/g 50g

    • Är smärtstillande
    • Verkar antiinflammatoriskt

    Voltaren® 11,6 mg/g Gel används för att behandla smärta i samband med muskel- och ledskador t ex stukningar och sträckningar, eller ledvärk. Den kylande gelen smörjs på huden och har en antiinflammatorisk och smärtstillande verkan. Voltaren® 11,6 mg/g Gel innehåller den verksamma substansen diklofenak. Diklofenak är ett antiinflammatoriskt medel med smärtstillande egenskaper. Läs alltid igenom bipacksedeln innan du börjar använda läkemedlet.

    87.50 kr :-

    Aktiv substans: diklofenakdietylamin. 1 gram gel innehåller 11,6 mg/g (1,16%) diklofenakdietylamin, vilket motsvarar 20 mg diklofenaknatrium. Övriga innehållsämnen: karbomer, makrogolcetostearyleter, kokoylkaprylokaprat, dietylamin, isopropylalkohol, propylenglykol, flytande paraffin, parfymcreme 45 (innehåller bensylbensoat) och renat vatten.

    Inte i lager

    Mer info